Neden Doğal Süt

Sütün raf ömrünü uzatmak için yapılan Pastörizasyon ve UHT işlemlerinin, hastalık yapabilen bazı bakterileri ortadan kaldırırken faydalı bakterileri de yok ettiği ve sütün vitamin ve mineralle zenginleşmesini önlediği bilinmektedir.

Çeşitli ısıl işlemler sonucu sütün moleküler yapısı değişmekte ve hazmedilmesi oldukça zorlaşmaktadır. Pastörizasyon ve UHT işlemleri sonucu sütün raf ömrü uzamakta ve kutu süt üreten işletmeler için karlı hale gelmekte ancak sütteki doğal ve faydalı bakteriler neredeyse yok edilmektedir.

Buna ilave olarak son yıllarda uygulanan "homojenize" işlemi yağ moleküllerinin süte tamamen yedirilmesine ve  vücuttan atılmasının imkansız hale gelmesine yol açmaktadır. Bu durum özellikle orta vadede diyabet sorunlarına yol açmaktadır. Bugun birçok bilim insanı uzun ömürlü kutu sütlerin tüketilmesini zararlı görmekte ve bu sütleri "ölü süt" olarak değerlendirmektedir.

Çiğ Süt ,sağlıklı koşullarda sağım yapıldığı ve uygun sıcaklıklarda muhafaza edilerek tüketicilere ulaştırıldığı takdirde sütün en doğal, en besleyici ve sağlıklı formudur.

Kamilbey Çiftliği olarak hedefimiz, Sağlıklı Nesiller yetişmesi için mutlaka gerekli olan doğal çiğ sütün, hijyenik koşullarda sağılmış, soğutulmuş ve şişelenmiş "Çiğ" Süt olarak evlerimize ulaşmasıdır.






 

İletişim

0532 477 73 82
Şemsettin Köyü - Körfez/Kocaeli
info@kamilbeydogalsut.com